Po co czytać szybciej?

Nauka szybkiego czytania może pomóc w życiu codziennym osobom w każdym wieku. W przypadku dzieci oraz osób uczących się – zdecydowanie przyspieszy zdolność przyswajania wiedzy oraz skróci czas konieczny do poświęcenia na naukę; w przypadku osób pracujących – znacząco poprawi wydajność oraz zdolność przyswajania wiedzy.

180 – 250 słów na minutę

Tyle wynosi przeciętna szybkość czytania wśród dorosłych osób, które nie przeszły kursów szybkiego czytania Jedynie w przypadku osób intensywnie studiujących ta wartość czasowo wzrasta do 400 słów na minutę, jednakże jest ona daleka od granicy ludzkich możliwości.

Maksymalna ilość słów, którą człowiek jest w stanie przeczytać i przyswoić korzystająć z „tradycyjnych” metod nauki szybkiego czytania kształtuje się na poziomie 800-1000 w ciągu minuty.
Istnieją metody czytania fotograficznego pozwalające na czytanie blisko 2000 słów na minutę, jednak uzyskanie takich wyników zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji

Poprawa szybkości czytania…

Poprawa szybkości czytania następuje na drodze doboru właściwej metody szkoleniowej przez prowadzącego zajęcia (lub też przez samego siebie), a następnie na bazie treningu.
Trening koncentruje się na poprawie koncentracji czytającego, eliminacji zjawiska regresji czyli powrotów do wcześniej przeczytanych fragmentów tekstu, oraz na przyzwyczajeniu wzroku do obejmowania coraz większych partii tekstu.

Zauważalne rezultaty obserwuje się już po 4 tygodniach od rozpoczęcia ćwiczeń, a wzrost prędkości czytania o 50-70% jest możliwy już po 8-10 tygodniach regularnego treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *